OGLED NAJDIŠČA OB OSNOVNI ŠOLI MAJDE VRHOVNIK

Kategorija: E-monec

V sredo, 13. 10. 2023, 3. šolsko uro, smo si s 7. A ogledali najdišče ob naši šoli. Najdišče izhaja iz časa Rimljanov. Najprej se nam je predstavila arheologinja in nam povedala nekaj dejstev o mestu Emona.

O Emoni

Emona je bila leta 14 n. št. (več kot 2000 let nazaj) postavljena na območju Ljubljane. V Emoni so živeli Rimljani. Na mestu šole je bilo takrat polje in gozd. Okoli mesta so s plugi naredili okvir za obzidje. Znotraj obzidja sta bila dva jarka. Mesto je imelo ceste, ki so vodile iz severa proti jugu in iz vzhoda proti zahodu. Vse skupaj je bilo 7×7 cest. Forum oz. trg je bil postavljen na sredini mesta. Na forumu so velikokrat potekale učne ure, slišati pa je bilo tudi objave iz Rima. Tam so bila še svetišča ter trgovine in pekarne, ki so bile razvrščene ob vseh glavnih cestah. V hišah so bile poleg spalnice in kuhinje še trgovine in delavnice za prodajo izdelkov.

Emona na maketi iz začetka 20. stoletja. Predmet hrani Muzej in galerije mesta Ljubljane. Vir: Emona – Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org).

Rimska vila pri sv. Katarini v Ankaranu.

Vir:https://www.traven.si/traven/index.php?option=com_k2&view=item&id=902:rimska-vila-pri-sv-katarini-v-ankaranu&Itemid=2095.

Rimska arhitektura

Vse hiše so imele vgrajeno kanalizacijo. Ob cestah so bile postavljene velike konstrukcije in prostor za odpadke ter kanalizacijski pokrovi. To so veliki kosi skal, ki so jih enkrat na mesec dvignili, da so lahko očistili jašek. Tla so bila tlakovana z glino, spodaj pa je bilo vgrajeno talno gretje. Pod hišami, kjer je bil prostor za talno gretje, so bili stebri iz opek, namenjeni temu, da so podpirali temelje hiše. Prostor med njimi pa bil namenjen kurišču za talno gretje. Po tleh so bili mozaiki. Ceste so tlakovali tako, da so najprej položili glino, nato pa so glino obložili s kamni.

Najdbe na območju pri Osnovni šoli Majde Vrhovnik:

• bronast petelinček,
  • strešniki iz gline,
  • dve kosti svinje (lopata in čeljust),
  • kovanci iz bakra in zlata,
  • steklena posoda z vzorci,
  • koščki glinastih posod,
  • budistična broška sreče,
  • ruševine zidov,
  • ostanki tlakovanih in netlakovanih pločnikov,
  • cevi za kanalizacijo,
  • pokrov od kanalizacije,
  • barvno steklo,
  • del pasu.

Bronast petelinček, velik 4 cm, najverjetneje iz 1. stoletja. Vir: Arhej, d. o. o.

Izkopani strešniki iz gline. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Izkopanine ob Osnovni šoli Majde Vrhovnik. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Dela na arheološkem najdišču ob Osnovni šoli Majde Vrhovnik. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Zapisala Talia K., 7. a