Zdravstvena nega

Za našo šolo je za zdravstveno varstvo otrok odgovorna naša šolska zdravnica:
Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med.,spec. ped., spec. šol. med.,
in sestri Irena Komatar DMS in Nika Vidrih SMS,
telefon: 47 23 812, 47 23 816.

Preventivni program obsega:
• Preventivne zdravstvene preglede učencev v 1., 3., 6. in 8. razredu devetletke.
• Namenske preventivne preglede, če se ob sistematskem pregledu ugotovi odstopanje od normalnega stanja in je potrebno pogostejše spremljanje učenca.
• Cepljenje po republiškem programu: učenci 1. razredov proti hepatitisu B (dokončanje cepljenja), učenci 3. razredov bodo cepljeni proti davici in tetanusu.
• Programirana zdravstvena vzgoja.

Sistematski pregledi obsegajo: merjenje krvnega tlaka, pregled vida, meritve ter laboratorijski pregled za otroke, ki to potrebujejo. Rdeča nit pogovorov je zdravo življenje, odvisno od zrelosti in zanimanja otrok, vrstijo se vsebine o prehrani, umivanju, spanju, učenju, športu, zorenju, spolnemu razvoju, odvisnostih, odnosih med ljudmi in spoloma. Po pregledu zdravniki sporočajo staršem, osebno ali preko učitelja svoje ugotovitve in predlagajo ukrepe za izboljšanje zdravja. Na vsak sistematski pregled je potrebno prinesti tudi potrjeno zdravstveno kartico in cepilni kartonček.

Opravičila: izostanke od pouka zaradi bolezni do 5 dni in pouka športne vzgoje do 14 dni po bolezni opravičujejo starši. Daljše izostanke opravičuje osebni izbrani ali imenovani šolski zdravnik. Daljša ali popolna opravičila za posamezne predmete (športna vzgoja, tehnični predmeti) izdaja SAMO imenovani zdravnik šole po pregledu zdravstvene dokumentacije ob sistematskih pregledih.