Dan: 7. decembra, 2023

E-monec na radiu

Kategorija: E-monec

Ste se kdaj vprašali, kaj je Radijski ringaraja?

Radijski ringaraja je radijska oddaja za otroke, v kateri spoznavamo različne teme, kot npr. kuhanje, počitnice …

Veste, da smo petošolci, šestošolci in sedmošolci v novembru sodelovali pri tej oddaji?

Opisali bova, kako je potekalo snemanje. Snemali smo drugo šolsko uro. Zbrali smo se v avli. Nato je prišel novinar  z RTV Slovenije,  gospod Gregor Stražišar. Pravzaprav smo bili presenečeni,  ker smo mislili, da bo prišlo veliko snemalcev. Odšli smo v učilnico 39. Novinar nam je predstavil svoj mikrofon, ki mu je ime Fredi. Ima ga že 7 let. Začeli smo snemati. Tokrat smo govorili o kuhanju doma. Najprej nam je novinar postavil nekaj vprašanj o šoli in počitnicah. Spraševal nas je tako, da je hodil okrog in nam pomolil pod nos Fredija. Nato smo začeli govoriti o kuhanju. Našteli bova nekaj vprašanj:

Kako kuhamo? Kaj gre lahko narobe pri kuhanju? Kaj potrebujemo za kuhanje? Kako poskrbimo, da je kuhanje varno?

Snemanje Radijskega ringaraja nama je bilo zelo všeč in veseli sva, da sva bili zraven. Upava, da g. Gregor Stražišar še kdaj pride na našo šolo.

Radijski ringaraja, v katerem smo sodelovali člani E-monca, lahko poslušate na spodnji povezavi:

https://prvi.rtvslo.si/podkast/radijski-ringaraja/2737245/175000343

Fredi v akciji. Vir: Valentina Stojanović, 9. 11. 2023.

Potek snemanja oddaje Radijski ringaraja. Vir: Valentina Stojanović, 9. 11. 2023.

Zarja in Zoja, 6. b


Pomoč novim učencem priseljencem

Kategorija: E-monec

Skoraj vsako leto v razredu dobimo novega sošolca ali sošolko. Na začetku je takemu učencu zelo težko, saj pride v čisto novo okolje. Zato je pomembno, da mu pomagamo. Vendar pa velikokrat ne vemo, kako bi to storili. Preberite si nasvete, kako lahko novim učencem pomagate.

V primeru, da novi učenec govori slovensko, ga poskušajte ga čim bolj vključiti v razred. Če česa ne razume, mu razložite ter mu predstavite pravila in pogoje učenja v razredu in šoli. Med odmori prisedite k njemu in začnite pogovor. Tako se bo počutil sprejetega in zaželenega. Vključite ga v igro med rekreativnim odmorom, povabite ga v par, ko delate v dvojicah. Predvsem pa se družite z njim in poskušajte splesti novo prijateljstvo.

Če novi sošolec ne govori slovensko, pa je malo težje. Z njim se na začetku pogovarjajte angleško in ga postopoma učite novih slovenskih besed. Govorite čim bolj počasi ter zraven pokažite, o čem govorite, da vas bo postopoma lahko razumel in da se bo hitreje in lažje naučil jezika. Med odmori se lahko igrate besedne igrice, kot so Story Cubes. Pri tej igri mečeš kocke, na katerih so upodobljene stvari, iz katerih moraš nato sestaviti zgodbico. Igrica naj bo taka, da čim več govoriš, vendar ti ni treba uporabljati zapletenih besed. Npr. v igri Story Cubes so sličice grad, magnet, ključ, vesel, strela, roža ipd., torej predvsem kratke osnovne besede. Pohvalite njegov napredek, ko pravilno izgovori slovensko besedo in mu dajte vedeti, da ste mu v oporo. To je zelo pomembno, saj če ne govori slovensko, ne bo razumel razlage učiteljev.

Vir: https://goodytvsm.xyz/product_details/13560959.html, pridobljeno 30. 11. 2023.

Isabela, 7. b


Koledar

december 2023
P T S Č P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Accessibility