Mesec: november 2023

Zbiralna akcija

Kategorija: aktualno

Spoštovani starši, 

obveščamo vas, da poteka na naši šoli zbiralna akcija. Na pobudo šolske skupnosti ter v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije zbiramo higienske pripomočke za družine v stiski. 

Zbiramo pripomočke za higieno, npr. zobne paste, čistilne robčke, šampone, gele za tuširanje, pralne praške,…

Akcija zbiranja poteka še do 6. decembra.

Že vnaprej se vam zahvaljujemo za solidarnost v imenu vseh, ki so se znašli v stiski.

Šolska skupnost OŠ Majde Vrhovnik


16 socialnih veščin, ki naj bi jih osvojil otrok

Kategorija: aktualno

Socializaciji in razvoju socialnih veščin dajemo učitelji in starši velik pomen. Kljub temu pa pogosto ne vemo prav dobro, česa točno naj bi se otrok v socializacijskem procesu sploh naučil.

Kanadski razvojni psiholog dr. Gordon Neufeld socializiranega posameznika opiše tako: »Socializiran človek je posameznik z integriteto, ki jo je ob interakciji z drugimi sposoben obdržati, a je hkrati tudi sposoben sobivati v harmoniji z drugimi ljudmi.«

Temu primerne morajo biti seveda tudi socialne veščine. Teh je kar 20, identificiral pa jih je otroški psiholog Lawrence Shapiro. Oglejmo si jih 16, od manj zahtevnih, do tistih, ki so bolj kompleksne narave.


Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih

Kategorija: aktualno

Uravnotežena raba naprav – skrb za zdravje in dobro počutje

Pri uporabi naprav z zasloni je pomembno, da skrbimo za zdravje in dobro počutje. Otroci pri tem potrebujejo usmerjanje staršev, da si privzgojijo dobre prakse.

Več o tem: https://safe.si/starsi/priporoceni-cas-uporabe-zaslonov-pri-otrocih

Zgibanka:


OGLED NAJDIŠČA OB OSNOVNI ŠOLI MAJDE VRHOVNIK

Kategorija: E-monec

V sredo, 13. 10. 2023, 3. šolsko uro, smo si s 7. A ogledali najdišče ob naši šoli. Najdišče izhaja iz časa Rimljanov. Najprej se nam je predstavila arheologinja in nam povedala nekaj dejstev o mestu Emona.

O Emoni

Emona je bila leta 14 n. št. (več kot 2000 let nazaj) postavljena na območju Ljubljane. V Emoni so živeli Rimljani. Na mestu šole je bilo takrat polje in gozd. Okoli mesta so s plugi naredili okvir za obzidje. Znotraj obzidja sta bila dva jarka. Mesto je imelo ceste, ki so vodile iz severa proti jugu in iz vzhoda proti zahodu. Vse skupaj je bilo 7×7 cest. Forum oz. trg je bil postavljen na sredini mesta. Na forumu so velikokrat potekale učne ure, slišati pa je bilo tudi objave iz Rima. Tam so bila še svetišča ter trgovine in pekarne, ki so bile razvrščene ob vseh glavnih cestah. V hišah so bile poleg spalnice in kuhinje še trgovine in delavnice za prodajo izdelkov.

Emona na maketi iz začetka 20. stoletja. Predmet hrani Muzej in galerije mesta Ljubljane. Vir: Emona – Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org).

Rimska vila pri sv. Katarini v Ankaranu.

Vir:https://www.traven.si/traven/index.php?option=com_k2&view=item&id=902:rimska-vila-pri-sv-katarini-v-ankaranu&Itemid=2095.

Rimska arhitektura

Vse hiše so imele vgrajeno kanalizacijo. Ob cestah so bile postavljene velike konstrukcije in prostor za odpadke ter kanalizacijski pokrovi. To so veliki kosi skal, ki so jih enkrat na mesec dvignili, da so lahko očistili jašek. Tla so bila tlakovana z glino, spodaj pa je bilo vgrajeno talno gretje. Pod hišami, kjer je bil prostor za talno gretje, so bili stebri iz opek, namenjeni temu, da so podpirali temelje hiše. Prostor med njimi pa bil namenjen kurišču za talno gretje. Po tleh so bili mozaiki. Ceste so tlakovali tako, da so najprej položili glino, nato pa so glino obložili s kamni.   

Najdbe na območju pri Osnovni šoli Majde Vrhovnik:

  • bronast petelinček,
  • strešniki iz gline,
  • dve kosti svinje (lopata in čeljust),
  • kovanci iz bakra in zlata,
  • steklena posoda z vzorci,
  • koščki glinastih posod,
  • budistična broška sreče,
  • ruševine zidov,
  • ostanki tlakovanih in netlakovanih pločnikov,
  • cevi za kanalizacijo,
  • pokrov od kanalizacije,
  • barvno steklo,
  • del pasu.

Bronast petelinček, velik 4 cm, najverjetneje iz 1. stoletja. Vir: Arhej, d. o. o.

Izkopani strešniki iz gline. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Izkopanine ob Osnovni šoli Majde Vrhovnik. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Dela na arheološkem najdišču ob Osnovni šoli Majde Vrhovnik. Vir: Talia K., 13. 10. 2023

Zapisala Talia K., 7. a


NAŠA ŠOLA V SREDIŠČU EMONE Intervju z arheologom Andrejem Gasparijem

Kategorija: E-monec

Vsi smo opazili, da je ob naši osnovni šoli v septembru 2023 nastala velika gradbena jama, kjer potekajo arheološka izkopavanja. Da bi kaj več izvedela o tem, kaj se dogaja na območju ob šoli, sem zastavila nekaj vprašanj svojemu očetu, arheologu Andreju Gaspariju.


Zakaj je ob naši šoli velika gradbena jama?
Tukaj potekajo arheološka izkopavanja ostalin zahodnega dela rimskega mesta Emona. Vemo, da je središče Ljubljane zgrajeno na ostankih Emone, ki so pomembna in zaščitena kulturna dediščina. Zato morajo vsi, ki imajo na tem območju namen graditi, zagotoviti, da se pred gradnjo izvedejo arheološke raziskave. Na tem mestu bo namreč stal nov poslovno-stanovanjski objekt.
Arheologi so izkopali del kloake (zbirni kanalizacijski kanal, ki je odplake odvajal proti Ljubljanici), ceste, ki jo vodila od vzhoda proti zahodu (dekumana) in dele insule (stanovanjske stavbe). Domnevajo tudi, da je bila v enem od prostorov te rimske stanovanjske stavbe steklarska delavnica, saj so našli steklene polizdelke in steklarski odpad.


Kje se nahaja naša šola?
Naša šola stoji blizu središča Emone, natančneje ob zahodnem obzidju, ki je deloma ohranjeno na Erjavčevi cesti ob Cankarjevem domu ter na vogalu Gregorčičeve in Igriške ulice, kjer so se nahajali forum (rimski trg) s svetiščem (danes Stanovanjsko-poslovni kompleks Ferantov vrt), arkade s trgovinami, gostišči in upravnimi stavbami in velika bazilika.
Če želite videti arheološke ostanke rimske Emone, pokukajte v Jakopičevo galerijo ob Slovenski cesti. Tu je mogoče videti del bazilike z apsido, pa tudi vzhodni obod valjaste stavbe, t. i. rotunde. Poudarjena apsida na fasadi, ki gleda na Slovensko cesto ter lebdi nad pritličjem, ponazarja nekdanji volumen rotunde.


Ob naši šoli je urejen arheološki park, je tudi iz rimskega obdobja?
Ostanki temeljev in prvih tlakov izkopane emonske hiše res segajo v začetek 1. stoletja, pozneje v 4. in 5. stoletju pa so bili tu urejeni prostori krstilnice in krščanske bazilike, prve na tem območju.


Ali je bil blizu šole najden kakšen zaklad?
Kar 22 zlatnikov iz 4. stoletja so našli pri gradnji leta 1956 na Igriški ulici. Zlatnike so na forumu skrili avgusta leta 352 n. št. pred vojsko Konstancija II., ki je takrat zasedel Emono, preden je čez Hrušico prodrl v severno Italijo.
Narodni muzej Slovenije hrani sedem večkratnih zlatnikov iz zakladne najdbe, drugi pa so se porazgubili po zbirkah v tujini.

Z Andrejem Gasparijem se je pogovarjala Nastasja G., 9. a


Tradicionalni slovenski zajtrk

Kategorija: aktualno

Dan slovenske hrane (uradno razglašen s strani Vlade Republike Slovenije) in projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, se vsako leto izvaja tretji petek v mesecu novembru. Letos bo obeleževanje potekalo v petek, 17. novembra.

Tudi letos bomo na ta dan na naši šoli  pripravili Tradicionalni slovenski zajtrk in obeležili dan slovenske hrane. Letos bomo več pozornosti namenili kruhu, saj je tudi  slogan »Kruh za zajtrk – super dan!«.

Učenci bodo zajtrkovali kruh iz BIO tatarske ajde Pekarne Iz krušne peči, maslo in mleko Mlekarne Planika, med čebelarja g. Dareta Tomažiča ter jabolka carjevič Koreninice d.o.o.. Z učenci se bomo ta dan pogovarjali o pomembnosti zajtrka in lokalno pridelane hrane. 

Zajtrk bo ob 8.20.


Tabor tretješlcev

Kategorija: aktualno

Spoštovani starši,

učenci in učiteljice tretjih razredov so ob 14.00 odpeljali iz Črmošnjic. Predviden prihod v Ljubljano je ob 15.30 uri.


NA OBISKU V KNJIŽNICI SLEPIH IN SLABOVIDNIH MINKE SKABERNE

Kategorija: E-monec

Učenci 7. B in 8. C smo si 25. oktobra 2023 ogledali Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne, ki se nahaja na Kotnikovi ulici v Ljubljani.

Delavci v knjižnici so nas zelo lepo sprejeli. Po prihodu smo se razdelili,  7. B smo odšli desno, 8. C pa levo. Med sprehodom med knjižnimi policami sem opazila, da na policah sploh ni bilo knjig,  bili so le fascikli in CD-ji. Prišli smo do manjšega prostora in se posedli na stole. Nato smo poslušali razlago o začetkih pisave za slepe (brajici) in o prvih knjigah. Pokazali so nam primer knjige v brajici.  Knjiga Harry Potter Dvorana skrivnosti ni preveč debela knjiga, vendar ko jo prevedejo v brajico, zavzame 4 fascikle. Brajica je zaporedje pik v določenem vrstnem redu, ki jih slepi in slabovidni berejo z otipom prstnih blazinic. Imajo pa tudi lastno napravo za izdelovanje knjig v brajici. Na leto se jih prevede samo kakih 40. To pa zato, ker je to drag in dolgotrajen postopek. Zanimivo je bilo, da v knjižnici ni bilo nobenega slepega ali slabovidnega bralca. Razlog je v tem, da je to edina knjižnica za slepe in slabovidne v Sloveniji. Zato slepi pošljejo spremljevalca ali družinskega člana po knjigo, ali pa jim knjigo pošljejo preko pošte, ki za njih opravlja brezplačne dostave.

Po razlagi smo se z 8. C zamenjali. Na levi strani knjižnice smo se znašli v drugem prostoru z dvema mizama. Pripravili so nam delavnice. Na manjši mizi smo poskušali razvozlati besedilo v brajici. Na njej je bil tudi tipkalni stroj za brajico. Tipke so bile zelo čudne. Smo pa lahko nanj poskusili pisati. Na drugi mizi so bile neke vrste postaje. Na vsaki smo morali kaj storiti. Npr. z očali, skozi katere se nič ne vidi, smo morali najti vir svetlobe, z očali, kjer se vidi le ozko piko, smo poiskali ediks, z očali, ki zožijo vid, pa smo poiskali razlike med slikama. Najboljši del je bil, ko smo si nadeli očala, skozi katera se nič ne vidi, in smo drug drugega vodili po hodniku skozi knjižnico. To je bila naš zadnji preizkus, ki smo ga naredili, preden smo se poslovili in odšli.

Ker s slepimi pogosto ne vemo, kako ravnati, sem spodaj napisala nekaj nasvetov za uspešno komuniciranje in sprejemanje slepih in slabovidnih.

10 nasvetov za uspešno komuniciranje s slepimi in slabovidnimi

S temi nasveti boste bolj samozavestni pri komuniciranju s slepimi in slabovidnimi:

  1. Pozornost slepe ali slabovidne osebe pritegnete tako, da spregovorite prvi in/ali se nežno dotaknete njene roke.
  2. Predstavite se.
  3. Vedno ogovorite slepo ali slabovidno osebo in ne spremljevalca.
  4. Pri pogovoru v skupini naj bo vedno jasno, kdo ste in koga naslavljate.
  5. Vedno odgovorite z besedami, izogibajte se kimanju in drugim neverbalnim  sporočilom.
  6. Opisujte to, kar počnete.
  7. Povejte, ko se oddaljite ali zapustite prostor.
  8. Če je nekdo slep, morda lahko prepozna obrise ali loči svetlobo ali temo.
  9. Slepo ali slabovidno osebo povprašajte, ali potrebuje spremstvo oz. pomoč.
  10. Slepi ali slabovidni osebi zagotovite informacije v njej dostopni obliki (črni tisk, brajica, e-oblika).

10 nasvetov za sprejemanje slepih in slabovidnih

S temi nasveti boste bolj samozavestni pri sprejemanju slepih in slabovidnih:

  1. Pomoč najprej ponudite, saj je vsi ne bodo potrebovali.
  2. Predstavite se in slepo ali slabovidno osebo povprašajte, kam in na kakšen način jo pospremite.
  3. Poskrbite, da hodite pol koraka pred osebo, ki jo spremljate.
  4. Podajte navodila, kadar je to potrebno, vendar ne pretiravajte.
  5. Bodite pozorni na ovire, ki se nahajajo na tleh, ter na višini glave.
  6. Ko spremljate, podajte informacije o prisotnih in okolici.
  7. Opisujte to, kar počnete.
  8. Ko želite slepi ali slabovidni osebi pokazati, kam lahko sede, ji povejte, kje se nahaja sedež in njeno roko usmerite na naslonjalo sedeža, da lahko samostojno sede.
  9. Pri hoji upoštevajte širino dveh teles, še posebej pri hoji med ovirami.
  10. Če je nekdo slep, morda lahko prepozna obrise ali loči svetlobo ali temo.

Povzeto po letaku, ki smo ga prejeli v Knjižnici slepih in slabovidnih. Ten tips to help you communicate with sight loss, working together, RINB 2016.

Zapisala Isabela R., 7.b


LJUBEZEN

Kategorija: E-monec

Ljubezen je prav lepa reč,

pojavi se, ko nam je nekdo všeč,

ko pomisliš na osebo to,

metuljčki v trebuhu letajo.

Ljubezen je sladka kot med,

je sladka

in vesela

kakor sladoledna stračatela.

Ljubezen lahko izgine v nebo,

ko je čas za slovo.

Lahko pa se spet vrne

in vse obrne.

Nila O. C., 8. b


Uvodnik

Kategorija: Uncategorized

Živijo!

Vas zanimajo odgovori na skrivnostna vprašanja, ki so se pojavila na šoli v začetku novembra?

KAJ JE E-MONEC? Najboljši šolski spletni časopis na svetu.

KDO JE-EMONEC? Spoštovan meščan Emone. Pa tudi ekipa prizadevnih učenk in učencev, ki skupaj ustvarjajo ta časopis.

KJE JE E-MONEC? Na spletni strani OŠ Majde Vrhovnik.

KAKŠEN JE E-MONEC? Zanimiv, zabaven, izobraževalen, kul. V njem najdete številne rubrike.

Majdine novičke – Kaj dogaja na naši šoli?

E-monec potuje – Radi raziskujemo neznane kotičke sveta.

Kuharski kotiček – Vsi radi kuhamo, še rajši pa jemo.

Literarni kotiček – Iščemo najsvetlejše literarne utrinke.

Znanstveni kotiček – Odpiramo vrata znanosti.

Majdini umetniki – Predstavljamo likovne in filmske mojstrovine.

Jeziki na Majdi – Na šoli ne govorimo samo slovensko.

Vabljeni k branju!

Šolski spletni časopis E-monec ustvarjamo: Jonatan K., Isabela R., Talia K., Zarja D., Zoja T., Hana Luna S., Pia Z., Lara M., Eva K., Isabela F. J., Martin K.M., Kristian T.H., Mia B.

Mentorica: Valentina Stojanović


Koledar

november 2023
P T S Č P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Accessibility